Info

Esmakordsel visiidil viib meie hambaarst läbi vajalikud läbivaatused ja uuringud ning annab patsiendile tagasisidet hetkeolukorra kohta.

 

Pärast hammaste tervise kaardistamist lepib arst patsiendiga kokku edasised sammud. Võimalik on leida lahendus ühele konkreetsele hambamurele või näiteks jätkata kunagi pooleli jäänud ravi.

Küsimused ravi maksumuse ja teostatavate tööde kohta palume esitada oma raviarstile enne raviga alustamist.

Patsient, kes on korduvalt etteteatamata loobunud oma raviajast, on kohustatud maksma ravi jätkamise tasu summas 25 eurot.

Palume teavitada oma raviaja tühistamisest esimesel võimalusel, sest antud raviaeg võib olla kellegi teise jaoks väga oluline.

 

Telefon: +372 473 74 65

e-mail: info@indent.ee

Ravijärjekorda registreerib Teid kliinikus registraator või patsient ise läbi online broneeringu:

  • Jaama 15, Haapsalu, Lääne maakond, 90507

  • Telefon: +372 473 74 65
  • E-mail: info@indent.ee
  • https://www.indent.ee/broneering/

Patsiendi registreerimisel salvestatakse järgmised andmed :

  • Patsiendi ees- ja perekonnanimi
  • Patsiendi isikukood
  • Patsiendi kontaktandmed
  • Planeeritav vastuvõtu aeg
  • Ravijärjekorras muudatuste tegemise aeg ja põhjus
  • Patsiendi registreerimisel ravijärjekorda Indent OÜ-s kohapeal antakse patsiendile kirjalik teatis, mis sisaldab vastuvõtu aega, vastu võtva arsti nime, kliiniku aadressi  ja  telefoni numbreid.
  • E-maili teel ja kodulehe online broneeringu kaudu registreerimistaotlustele vastatakse hiljemalt järgmiseks päevaks.
  • Päev enne registreeritud vastuvõtuaega saadab kliinik meeldetuletussõnumiga SMSi patsiendi telefonile.
  • Peale kliiniku poolt muudatuste tegemist ravijärjekorras teavitatakse patsienti koheselt.

Indent OÜ-s  käsitletakse ettepanekuid ja  kaebusi ning nende lahendamist kui teenuste kvaliteedi edendamise süsteemi osa.

Ettepanekuid ja kaebusi on võimalik esitada kirjalikult vabas vormis ja anda otse registratuuri või panna posti.

 

  • Postiaadress: Jaama 15, Haapsalu, Lääne maakond, 90507
  • E-kirjana info@indent.ee digitaalselt allkirjastatuna
  • Suuliselt otse arstile

Kirjalikul ettepanekul või  kaebusel peab olema esitaja ees ja perekonnanimi, allkiri ja aadress, millele oodatakse vastust. Anonüümsed kaebused ei kuulu lahendamisele. Enne kirjaliku ettepaneku või kaebuse esitamist on soovitav saada vastus või lahendus oma probleemile arstilt või registratuurist. Kirjalikud ettepanekud või kaebused registreerib registratuur ja edastab hiljemalt järgmisel tööpäeval juhatajale, kes vaatab ettepaneku või kaebuse läbi, konsulteerib kaebuse objektiks oleva töötajaga ja koostab ning edastab vastuse nelja päeva jooksul.

 

Suuliste ettepanekute ja kaebuste esitamisel täidab asutuse töötaja, kellele suuline kaebus esitati, vabas vormis paberi.  See täidetakse juhul kui kaebuse esitaja ei saa koheselt oma probleemile lahendust või teda rahuldavat vastust. Kirjalik vastus tuleb koostada juhul, kui suulise kaebuse esitaja seda soovib.
Kui te ei jää meie poolse vastusega rahule, on Teil õigus pöörduda kaebusega tervishoiuteenuse osutamise suhtes:

Terviseamet
Paldiski mnt 81, 10617 Tallinn
E-post kesk@terviseamet.ee
Tel. 7943500

Eesti Tervisekassa
Lastekodu 48, 10144 Tallinn
E-post info@tervisekassa.ee
Tel. 16363 ja 6696630

Alla 19-aastastele ravikindlustatutele võimaldab tervisekassa tasuta hambaravi Eesti Tervisekassa tervishoiuteenuste loetelus nimetatud teenustele.

 

Visiiditasu lastele on 5 eurot. Alla 19-aastased patsiendid tasuvad visiiditasu enne igat visiiti.


Visiiditasu ei pea maksma:

  • korduval visiidil sama päeva jooksul
  • rasedad (rasedakaardi esitamine vajadusel)

Esmaabi pakume võimalusel samal päeval. Ärge jääge ootama valu möödumist vaid võtke viivitamatult ühendust meie registratuuriga, nii väldite hilisemaid komplikatsioone. Teie hambamure kiiremaks lahendamiseks palume broneerida aeg telefoni teel.

 

InDent hambaravi on Eesti Tervisekassa lepingupartner, mis võimaldab meil pakkuda täiskasvanute hambaravihüvitist ja proteesihüvitist. Tutvuge lähemalt: hambaravi hüvitised

Pärast tuimestuse tegemist peab olema ettevaatlik hammustamisel, et ei näriks katki keelt, põske või huult. Eriti oluline on seda jälgida alumiste hammaste parandamise järgselt, sest siis on tuimestuse mõju pikem ja tugevam. Söömist on soovitav vältida tuimestuse kadumiseni.

 

Tuimestus võib teha ka veidi uniseks, eriti pikkade protseduuride puhul tehtud suuremate tuimestuskoguste korral. Sel juhul pole kohe peale visiiti soovitav autorooli istuda.

Kui Teil on just hammas eemaldatud, aitavad järgnevad soovitused Teil hamba eemaldamisele järgnevatel päevadel õigesti käituda. Kui aga ilmnevad komplikatsioonid, ärge häbenege uuesti hambaarsti poole pöörduda.

 

  • Suhu asetatud marlitups hammustage kokku ning hoidke haaval 20 – 30 minutit.
  • Valu. Hamba eemaldamisele järgnev haava valulikkus on normaalne, sest anesteetikumi mõju hakkab kaduma. Valu vähendamiseks kasutage valuvaigisteid.
    Tbl. Paracetamol 500 mg x 4 ööpäevas või tbl Ibuprofen 400 mg x 4 ööpäevas.
    NB! Atsetüülsalitsüülhapet (aspiriini) sisaldavad valuvaigistid võivad suurendada verejooksu.
  • Ärge häirige haava – ärge katsuge haava sõrmega ega häirige keelega, kuna nii võite tekitada ärrituse, infektsiooni ja/või veritsuse. 24 tunni jooksul on soovitav mäluda vastassuupoolega.
  • Suu loputamine ja hammaste pesu. 3 tunni jooksul ei tohi süüa ega juua. Ärge tarvitage kuuma kohvi, teed ega alkoholi. Hamba eemaldamise või operatsiooni päeval ei tohi suud loputada. Hiljem võib õrnalt suud loputada kerge soolveega (0,5 tl soola 1 klaasi vee kohta) iga söögikorra järel, kui haav ei veritse.Suud võib loputada ka leige kummeliteega. Loputamisega tuleb olla ettevaatlik, sest liialt hoolas loputamine võib takistada verehüübe tekkimist, mis on vajalik haava korralikuks paranemiseks. Kui püüate seda klompi eemaldada, tekib enamasti suurem veritsus. Kuna vereklomp uuesti ei teki, võib haav muutuda väga valulikuks. Sel juhul tuleb Teil pöörduda tagasi arsti juurde.
  • Hamba eemaldamise järgselt võib haava piirkonnast immitseda verd. Jätkuva veritsuse puhul võib asetada haavale steriilse marlitampooni ja suruda lõualuud kokku. Vajadusel vahetada marlitupsu 20-30 min järel. Samuti võib põse piirkonnas hoida jääkotti.
  • Verejooks võib tekitada verevalumi, mis levib lõualuusse. Turse ja verevalumi vältimiseks tuleks hoiduda füüsilist pingutust nõudvatest töödest ja spordist umbes 5 -7 päeva. Verevalumid kaovad tavaliselt 1 nädala jooksul jälgi jätmata.
  • Harjamine. Ärge harjake oma hambaid 8 tunni jooksul. Hiljem tasub harjata õrnalt, vältides haava puudutamist. Hea suuhügieen hoiab ära põletiku.
  • Ärge suitsetage vähemalt 12 tunni jooksul – suitsetamine soosib veritsust ning segab haava paranemist.
  • Palavik. Kehatemperatuur võib hamba eemaldamise või lõikusele järgneval päeval tõusta. Kui see püsib, tuleb pöörduda tagasi arsti juurde.
  • Toitumine. Pehme jahe toit. Kõvemale toidule võib üle minna siis, kui selle söömine ei tekita valu.

KOMPLIKATSIOONIDE TEKKIMISEL PÖÖRDUGE VIIVITAMATULT MEIE REGISTRATUURI POOLE, KES VÕTAB ÜHENDUST TEIE RAVIARSTIGA.

Juureravi tegeleb hambasäsi ja juuretipu piirkonna haiguste diagnoosimise, ravi ja ennetusega. Tihti võimaldab just juureravi protseduur säilitada hamba, mis vastasel juhul tuleks eemaldada.

 

Juureravi vajab hammas, mille säsi on kas väga sügava hambaaugu või trauma tagajärjel põletikuline või surnud. Sellisel juhul tavapärane hambatäidis probleemi ei lahenda, sest mööda vereringeta juurekanalit levib infektsioon lõualuusse, kus see võib põhjustada isegi eluohtlikke tüsistusi. Adekvaatse juureravi tulemusel paraneb isegi lõualuusse ulatunud põletik. Ravitud juurega hammas töötab tulevikus nagu iga teinegi parandatud hammas.

 

Juureravi on aeganõudev ja keeruline protseduur. Sageli on hambas mitu juurekanalit (üks kuni viis) ja juurdepääs tagumistele hammastele võib olla keeruline. Hambaarst püüab hammast säilitada, kuid mõnikord põletik ei allu ravile või juurekanalid pole läbitavad ning hammas tuleb vaatamata tehtud juureravile siiski eemaldada.

 

Juureravi on näidustatud:

 

  • Kui esineb hambanärvi põletik.

  • Kui hammas on „surnud.“

  • Kui esineb juuretipu piirkonna või juureümbrise põletik e peridontiit.

  • Ennetava protseduurina komplitseeritud proteesimise puhul.

Pärast juureravi:

 

  • võib ravitav hammas olla pisut tundlik või hakata isegi valutama. See on tingitud juurekanalisse paigaldatud medikamendist või juurekanali töötlemisest instrumendiga. Kuid need sümptomid peaksid ajaga siiski mööduma.

  • ägeda põletiku korral ei pruugi juureraviga alustamisel kaebused ja valu kohe täielikult kaduda. Mõnikord võib mõne vana kolde (kroonilise juurepõletiku korral) avamisel põletik ägeneda. See on normaalne nähtus. Sellisel juhul võib arst välja kirjutada soovitada antibiootikumide kuuri või valuvaigisteid. Ravimeid peab võtma vastavalt arsti soovitustele ning antibiootikumide kuuri ei tohi enneaegselt lõpetada isegi juhul kui kaebused kaovad.

  • kui valu, hoolimata valuvaigistitest, umbes nädala jooksul ei möödu või peaksid ilmnema näidustused nagu paistetus, palavik või mõni muu tõsisem haigusnäht, siis peaksite tulema uuesti arstile hammast näitama või vähemalt helistama kliinikusse, et saada juhiseid edasise käitumise osas.

  • ärge sööge umbes tunni jooksul, sest hambale asetatud ajutine täidis on pehme ja võib koos toiduga hambalt eemalduda. Ajutise täidisega hammas on ka suhteliselt nõrk. Hoiduge hammustamast väga kõvasid toite, et vältida hamba serva murdumist.

  • kui ajutine täidis ära tuleb, on vajalik esimesel võimalusel raviarsti poole pöörduda, ja uus ajutine täidis panna, et mikroobid uuesti juurekanalisse ei pääseks.

  • tuleb hamba krooniosa taastada võimalikult ruttu, et vähendada hambaseina murdumise riski ja vältida juurekanalite uuesti infitseerumist.

  • tuleb umbes aasta pärast hammast kontrollida ning teostada kontrollröntgen. Ka edaspidi on soovitav paari aastase vahega kontrollröntgenpilte teha, et olla kindel ravi edukuses.

KOMPLIKATSIOONIDE PUHUL PALUN PÖÖRDUGE ARSTI POOLE!

48 tundi pärast hammaste valgendamist EI TOHIKS:

 

  • suitsetada;
  • juua teed (ka taimset), kohvi, kakaod, mahla, veini ning teisi alkohoolseid jooke, koolat ja muid karastusjooke
  • süüa värvilisi juur- ja puuvilju, marju, keediseid (lubatud on keedetud kartul, kapsas, lillkapsas)
  • süüa looduslikke või kunstlikke värvained sisaldavaid toite (näiteks puuviljalisanditega jogurteid, värvilisi dessertkreeme, šokolaadi, šokolaadikohukesi, kiirsuppe, kastmeid, puljongikuubikuid, margariini, maitseaineid, taimeõli)
  • tarbida tooteid, mis sisaldavad värvaineid (E100 – E180)

Pärast hammaste valgendamist on soovitatav kasutada õrnatoimelisi hambapastasid (nt.Opalescence, GUM Sensitive jms), mis aitavad hambaemailil taastuda. Samuti tuleks vältida tugevat hõõrumist hammaste pesemisel. Kuna valgendamine rikub mingil määral hammaste kaitsekihti (mis ajapikku taastub), siis oleks soovitav nädala jooksul mitte süüa hambaid pigmenteerivaid toite-jooke ega suitsetada.

 

Vahetult pärast valgendamisprotseduuri võib esineda hammaste tundlikkust. Hambaemaili remineralitsiooni kiirendamiseks ja tundlikkuse vähendamiseks on soovitav valgendamisjärgselt kasutada spetsiaalseid geele.

 

Et hambad püsiksid valgendusprotseduuri järgselt valged, tasuks mõelda ka oma harjumuste muutmisele. Juua võimalikult palju vett, vähendada kohvi, tee ja karastusjookide joomist. Lisaks karastusjookides olevatele värvainetele, sisaldavad nad ka palju happeid, mis kulutavad hambaemaili. Hambaemaili kulumisel hakkavad hambad paistma kollakamad, sest allolev dentiin kumab rohkem läbi.

 

2-3 korda aastas on soovitatav teha hammastele sooda-survepesu, et eemaldada nii hammaste pinnale kogunenud mustus.

 

Ilusat naeratust!

Pärast suust-eemaldatava proteesi paigaldamist võib proteesi kandmine olla esialgu ebamugav.

 

 

Olge kannatlik ning püüdke proteesi ebamugavustundest hoolimata kanda, et sellega võimalikult kiiresti harjuda. Esimesed kaks nädalat proteesi valmimise järgselt on kõige raskemad. Selle aja jooksul kandke proteesi ka öösiti ja eemaldage suust protees vaid puhastamiseks. Hiljem on soovitatav protees ööseks suust ära võtta.

 

Alguses võib uue proteesiga rääkimine ja söömine tunduda keerulisena. Kõne paraneb varsti, kuid võite sellele ise kaasa aidata näiteks lugedes valjusti peegli ees. Söömisel eelistage pehmemat ja mitte väga kuuma toitu. Suutäied olgu väikesed.

 

Kui Teil on raskusi uue proteesi suhu asetamisega või eemaldamisega, või te mingil muul põhjusel ei saa proteesi kanda, võtke ühendust oma hambaarstiga. Pange protees suhu vähemalt 2 tundi enne arsti vastuvõtule tulemist – see aitab arstil paremini proteesi korrigeerida.

Peske hambaproteese hommikul ja õhtul. Proteesid võivad kukkudes kergesti katki minna, peske neid veega täidetud kraanikausi või pehme käterätiku kohal.

 

Eemaldage proteesid suust ja harjake hoolikalt kõiki proteesi pindasid. Ärge kasutage hambapastat, sest see on abrasiivne ja võib proteesid ära kriipida, nii et see hakkab kiiremini mustust koguma. Pesemiseks sobib hästi nõudepesuvahend või vedelseep ja pehme hambahari või spetsiaalne proteesi puhastushari. Kui proteesil on metallist klambrid, siis tuleb ka need väga hoolikalt puhastada. Kõige lõpuks loputage proteesi korralikult voolava vee all.

 

Ärge kasutage kuuma vett, alkoholi, valgendit – need kahjustavad plastmassproteesi, muutes selle hapraks või põhjustades värvi muutusi.


Peale igat söögikorda loputage suud ja proteesi veega.

 

Peske 2 korda päevas puhtaks ka suuõõs – olemasolevad hambad, keel , igemed, suulagi. Limaskestade harjamine parandab ka vereringet suus. Kasutage pehmet hambaharja ja hambapastat. Ärge kasutage sama harja nii proteesi kui suu pesemiseks!

Kord nädalas on soovitav kasutada apteegis müüdavaid proteesi puhastustablette. Pärast õhtust puhastamist hoidke proteese 10-15 minutit puhastustableti lahuses. Selleks asetage sooja veega täidetud anumasse puhastustablet ja seejärel hambaprotees.

 

Puhastustableti lahus aitab proteesidelt eemaldada limaskesta haigusi põhjustavaid mikroorganisme. Loputage proteese korralikult voolava vee all, et eemaldada puhastuslahuse jääke.

 

NB! Kasutatud lahus visake ära!

Proteesid, mis toetuvad igemetele, väsitavad limaskesta. Sellepärast on soovitatav proteesid ööseks suust ära võtta ja panna niiske salvrätiku sisse pakituna kaanega plastkarpi või suletavasse kilekotti. Kuivalt hoides muutub proteesimaterjal hapraks ja võib kergesti murduda.

 

NB! Ärge kasutage riiete taskuid proteesi hoidmiseks!
Kui aga soovite proteesi kindlasti ka öösel kanda, siis sellisel juhul on eriti tähtis, et proteesid puhastatakse erilise hoolega enne magama minemist.

Proteese ei tohi ise painutada ega lihvida. Proteeside metallist osad on tehtud kroomkoobaltist, mis painutamisel kergesti murdub. Kui protees on mingil põhjusel katki läinud, siis ei tohi seda ise kokku liimida. Nii võib proteesi ära rikkuda ja seda ei pruugi enam parandada saada.

 

Kui hiljem tuleb mõni oma hammas eemaldada, siis mõnikord saab tühja koha täitmiseks proteesile uue hamba lisada.

Proteesikandjatel leidub suus alati rohkem mikroobe kui neil, kes proteese ei kanna, sest proteeside pinnal elutseb väga mitmekesine seente ja bakterite kooslus. Proteesistomatiit on proteesiga kokkupuutuva suulimaskesta põletik. Selle põhjuseks ei ole protees, vaid proteesi pinnale ja pooridesse kogunev mikroobikultuur. Proteesistomatiidi vältimiseks tuleb proteese igapäevaselt põhjalikult puhastada.

Kulunud proteesid ja madaldunud hambumus põhjustavad angulaarset heiliiti e. suunurkade põletikku, sest volti vajunud suunurgad on pidevalt niisked.

Proteese hästi puhastades on võimalik ära hoida proteesidega seotud põletikke suus!

 

Väga harvadel juhtudel on täheldatud ka kontaktallergiat proteesi ja limaskesta kokkupuutepindadel. Selle kindlakstegemiseks tuleb aga kõigepealt välistada mikroobidest põhjustatud põletik. Pidevad põletikud suus ja halvasti istuv protees raskendavad söömist, patsient ei saa kõiki vajalikke toitaineid ja mikroelemente ning sellepärast organismi vastupanuvõime langeb.

Ka patsiendid, kellel oma hambad puuduvad, peavad käima igal aastal hambaarsti juures kontorollvisiidil.

Esimene kontrollvisiit hambaarsti juurde tuleks teha poole aasta möödudes pärast proteesi valmimist. Edaspidi peaks kontrollis käima korra aastas, kui pole muud põhjust tihedamaks külastuseks.

 

Visiidi käigus kontrollitakse lisaks hammaste ja igemete tervislikule seisundile ka proteesi istuvust, sest muutused suus on nii aeglased, et patsient ei avasta neid enne kui need on põhjustanud suuremat kahju. Proteesi jäävad “lõdvaks” ka siis kui patsient kaalus alla võtab.

Lõualuu muudab pidevalt oma kuju ja vastavalt sellele tuleb korrigeerida ka proteesi. Vajadusel baseeritakse protees ümber, mille käigus lisatakse proteesi põhjale lõualuu kujumuutuse võrra plastmassi.

Võta ühendust meie registratuuriga tel: +372 473 74 65 või saada e-mail oma teatega info@indent.ee

Broneeri visiidiaeg kodulehel

Vali teenus, arst ja sobiv aeg ning oledki visiidile registreeritud

Võta meiega ühendust!

+372 473 74 65

+372 5855 0855

info@indent.ee

Saada oma teade